NA CZYM POLEGA MAGIA AŻUROWYCH SZALI?

filcowany na mokro duży ażurowy szalik z kwiatuszkami i listkami

Fenomen filcowych ażurowych szali

Uwielbiam filcować ażurowe szale i powodów mojego uwielbienia jest wiele. Mianowicie.. W zależności od tego jaki splot ułożysz, jakiej wielkości, z jakiej wełny lub dodatków będziesz filcować, jakie dodatkowe elementy zastosujesz (dredy, listki, kwiatki..) lub przeciwnie – nie zastosujesz ich wcale – możesz tworzyć w zasadzie nieograniczoną ilość wariacji szali i szalików na różne okazje i dla różnych klientek (lub dla siebie i na prezenty dla bliskich, jeżeli jeszcze nie sprzedajesz swoich wyrobów).

Zacznijmy od charakteru szala.. w zależności od tego jaki stworzymy wzór, w jakich kolorach wykonamy ten szal czy jakiej wielkości – możemy stworzyć szale na różne okazje i do różnych stylizacji.
Ale konkrety. Poniżej przedstawiam dwa duże filcowe ażurowe szale. To je łączy – są duże i ażurowe. A co dzieli? Cała reszta 😉

Pierwszy powstał w naturalnych delikatnych kolorach. Wzór to plecionka, ale bez wiszących lub odstających elementów. Taki szal będzie idealnym dodatkiem do eleganckiej garderoby w naturalnych odcieniach.

Drugi przykład, to szal awangardowy, kolorowy, szalony. Jego artystyczny charakter podkreślają sterczące kolce (dredy), kolorowe kwiatuszki i listki. 

brązowo kremowy ażurowy szal filcowy
Turkusowy szal ażurowy filcowany na mokro

Zastosowanie – szal na okrągły rok?
No właśnie – kolejna rzecz, którą uwielbiam w ażurowych szalach. W zależności od tego, jak go udrapujemy na szyi lub ramionach – zmienia się nie tylko jego charakter, ale i zastosowanie. 

Wyobraźmy sobie wiosenne popołudnie lub ciepły letni wieczór, kiedy chcemy coś delikatnego zarzucić na ramiona, aby w razie czego poczuć ciepło delikatnej wełny. W takiej sytuacji luźno ułożony na ramionach szal – idealnie się do tego nada. Z jednej strony – ciepło wełny w razie potrzeby przyjemnie nas ogrzeje, ale z drugiej strony – przez ażurowość tej formy – nie będziemy przytłoczone ani grubością, ani nadmiernym ciepłem.

Wyobraźmy sobie teraz mroźną zimę – ten sam szal, który wiosną czy latem delikatnie ogrzewał nam plecy czy ramiona, a jesienią otulałyśmy nim ramiona zakładając szal na płaszcz – w czasie mrozów wystarczy zamotać go ciaśniej, najlepiej pod płaszczem. Taki ciasno zamotany szal, pomimo swojej ażurowości – doskonale nas ogrzeje.

Rózne sposoby noszenia filcowych szalików w zależności od pory roku i pogody

Zastosowanie – szal czy naszyjnik?

No właśnie – wystarczy stworzyć węższy ażurowy szalik – a w zależności od tego jak go będziemy nosić – może pełnić nie tylko rolę szalika, ale także naszyjnika. 

W tej roli idealnie sprawdzają się szaliki z dodatkami takimi jak dłuższe dredy (sznurki), listki czy kwiatuszki..

różne zastosowanie filcowych naszyjników i szalików
szal czy naszyjnik - jak nosić filcowe ażurowe szale

Styl szalika – połysk czy mat?

Kolejna rzecz – wystarczy zastosować inną wełnę lub inaczej łączyć kolory, a też zmieni się charakter i styl naszych ażurowych szali.

Pierwszy przykład to szal zapleciony z mieszanki wełny z jedwabiem. W tym przypadku wykorzystana mieszanka to 70% czarnej wełny merynosów i 30% białego jedwabiu tusah. Pomieszanie czerni i bieli daje w ostateczności elegancki grafitowy odcień, a zastosowanie 30% jedwabiu sprawia, że szal wyraźnie połyskuje odbijając światło. 

W tym zestawieniu zupełnie inaczej rzecz się ma z kolejnym szalem, który swoją strukturą przypomina bardziej naturalistyczne elementy gałęzi lub morskie koralowce. Przechodzenie różnych odcieni brązów i rudości oraz wystające końcówki szala dodatkowo potęgują ten efekt.

połyskujący szalik filcowy z dodatkiem jedwabiu
ażurowy szal filcowy inspirowany koralowcem

Poniżej przedstawiam jeszcze kilka przykładów ażurowych szali. Wszystkie wykonane w tej samej technice, ale efekty końcowe i style poszczególnych szali – zupełnie różne:

różnorodność kształtów i form a ażurowych filcowanych szalikach
rózne kształty, formy i kolory filcowanych ażurowych szalików
filcowany na mokro szalik ażurowy z kolcami w kolorach tęczy

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać Ci magię ażurowych szali.. i że widzisz już oczami wyobraźni ten ogrom możliwości jakie daje technika filcowania na mokro. Masz już przed oczami ulubione kolory? Jesteś chętna na naukę tworzenia takich (i innych, także nieażurowych, a klasycznych) szali?

Jeżeli chciałabyś nauczyć się jak filcować ażurowe szale – zapraszam Cię serdecznie na kursy wideo.

W Lekcji 6 – poznasz 4 sposoby na układanie ażurowych szali. Pokażę Ci różne typy kształtów, różne rodzaje zakończeń, różne sposoby na łączenie kolorów.. 

W Szalikowym Pakiecie Premium natomiast znajdziesz (oprócz wspomnianej Lekcji 6 oraz Lekcji 5, gdzie uczę jak filcować  „pełne” szale z prostym brzegiem i aplikacją mozaikową, oraz szale z falującym brzegiem i rysunkiem kwiatów) dodatkowe Lekcje dotyczące filcowania przestrzennych liści oraz łączenia tych liści z szalami (lub innymi formami filcowymi).

Szczegóły dotyczące kursów wideo o filcowaniu szali znajdziesz TUTAJ.

Tyle na dziś
Pozdrawiam filcowo ❤️
Justyna Wróbel Mikołajczyk

układanie wełny na szal - filcowanie na mokro krok po kroku
sposoby na układanie wełny na szal - filcowanie dla początkujących
podstawy filcowania szali - kursy wideo dla początkujących

Podziel się wpisem

Scroll to Top