LEKCJA 4
CZYLI JAK FILCOWAĆ
NA SUCHO KWIATY?

lekcja 4 jak filcować na sucho różę - warsztaty wideo dla początkujących

Filcowe kwiaty wykonane techniką igłową

to podobnie jak z kwiatami filcowanymi techniką „na mokro” – są płynnym przejściem pomiędzy podstawami filcowania igłowego (jakimi jest filcowanie aplikacji, na przykład na ubraniach – czego uczyłam w LEKCJI 1), a formami zaawansowanymi, jakimi w tej technice są na przykład filcowe postacie zwierząt czy ludzi.

Bardzo często jednak to właśnie kwiaty są tą formą, od której zaczynamy swoją przygodę z filcowaniem. I jak najbardziej do tego zachęcam! Jeżeli nie planujesz dekorować swoich ubrań płaskimi elementami filcowymi, a zależy Ci na efektach przestrzennych – kwiaty to dobry wybór.

Ja też zaczynałam od filcowanych na sucho kwiatów. 13 lat temu! O matulku, ale ten czas leci! 🙈  

jak filcowac na sucho platki rozy

Co jest ważne w filcowaniu kwiatów techniką "na sucho"?

Przede wszystkim – stworzenie stabilnych płatków. To od nich zaczynamy pracę nad kwiatami. A dlaczego tak ważne jest, aby te kwiaty były stabilne? Otóż łatwo jest zrobić zbyt cienkie i w zasadzie rozpadające się w rękach kwiaty (i niestety sporo takich widziałam, sprzedawanych na targach rękodzieła… zawsze wtedy zastanawiam się nad trwałością takiej broszki czy naszyjnika, bo przecież taki wyrób nie powinien być jednorazowy, a niestety czasami sprawia wrażenie, że taki właśnie będzie).

Jak już mamy gotowe, ufilcowane płatki – wystarczy połączyć je w całość – oczywiście również techniką filcowania igłowego. I tutaj znowu pojawia się temat trwałości, tym razem trwałości połączenia ich w zwarty kwiat. Bo tu też nie wiele trzeba, aby kwiat rozpadł nam się na kawałki. 

O innych pułapkach, na które warto zwrócić uwagę podczas filcowania przestrzennych kwiatów pisałam TUTAJ.

jak filcować na sucho cieniowane płatki róży

LEKCJA 4 czyli kurs wideo o filcowaniu na sucho kwiatów

No właśnie. Na platformie szkoleniowej pojawiły się nowe lekcje, tym razem o tematyce kwiatowej – nie mogło więc zabraknąć filcowania kwiatów techniką igłową, czyli tak zwaną „na sucho”. Uczę w tej lekcji na przykładzie róży, ale oczywiście na takiej samej zasadzie stworzysz każdy rodzaj kwiatów. 

W tej kategorii wygrywa właśnie filcowanie igłowe, bo możesz stworzyć KAŻDY rodzaj kwiatów. KAŻDY!

Filcując kwiaty na mokro – kwiaty będą miały inną strukturę, inną grubość czy miękkość, pewnie zrobisz je też szybciej…  ale nie uzyskasz KAŻDEGO kształtu czy formy, jaki tylko przyjdzie Ci do głowy, a na sucho – owszem!

Dlatego właśnie jestem zwolenniczką poznania obu technik filcowania – żeby z każdej techniki wynieść to, co jest w niej najlepsze i tworzyć swoje własne hybrydy.

Czego nauczysz się w LEKCJI 4?

🔴 Dowiesz się jakie są niezbędne narzędzia do filcowania igłowego kwiatów 

🔴 Jak mieszać wełnę i łączyć kolory, aby powstały cieniowane płatki

🔴 Jak wykonać cieniutkie, ale stabilne płatki

🔴 Jak trwale połączyć płatki w całość, abyś miała pewność, że Twój kwiat nie rozpadnie się po kilku noszeniach

🔴 Jak formować różę (lub inny kwiat)

🔴 Poznasz dodatkowe inspiracje, rady i sugestie

Jeżeli chcesz zobaczyć fragmenty kursów wideo Kwiatowego Pakietu Premium (w skład którego wchodzi także LEKCJA 3) – kliknij film poniżej:

Kupując Lekcje Filcowania masz do niej nieograniczony dostęp na Platformie Szkoleniowej, możesz więc do niej wracać o dowolnej dla Ciebie porze, nieograniczoną ilość razy. 

Jeżeli jesteś zainteresowana technikami filcowania i chcesz otrzymywać informacje na temat tej cudnej techniki oraz z okazji premier nowych kursów wideo – koniecznie zapisz się do Newslettera Szkoły Filcowania. Tylko dla osób zapisanych na tę listę są DODATKOWE rabaty z okazji premiery lekcji, więc warto 🙂

Tyle na dziś
Pozdrawiam filcowo ❤️
Justyna Wróbel Mikołajczyk

Podziel się wpisem

Scroll to Top