LEKCJA 2
CZYLI OD CZEGO ZACZĄĆ?
– PODSTAWY FILCOWANIA NA SUCHO

jak filcowac kwiaty na czapce berecie i innych materialach kursy filcowania na sucho online

Filcowanie aplikacji na ubraniach

Jak pisałam TUTAJ – filcować „na sucho” można na wiele sposobów (podobnie zresztą jak filcować „na mokro”😉). 

Technika ta jest najczęściej kojarzona z figurkami czy mini rzeźbami przedstawiającymi zwierzątka lub postacie (zarówno w wersji bardzo realistycznej, jak i bajkowej)…

Ja jednak lekcje filcowania na sucho postanowiłam zacząć od aplikacji. Dlaczego? Z podobnych powodów, dla których zaczęłam lekcje filcowania na mokro od elementów biżuterii – bo aplikacje nie wymagają aż tyle czasu co zrobienie figurki, nie potrzebujemy do ich wykonania zbyt wiele wełny… ani cierpliwości. Więc jest to idealny wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką.

jak mieszać wełnę, aby filcowy obrazek był bardziej plastyczny i przestrzenny

Haftowanie wełną

Tworzenie aplikacji filcowej na materiale przypomina trochę haftowanie – ale jest dużo prostsze… i nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności. 

Jest to natomiast idealna technika na naukę filcowania igłowego.

W kursach uczę na przykładzie aplikacji na beretach, ale tę technikę z powodzeniem możemy zastosować na innych materiałach czy ubraniach. Najlepiej nadają się do tego grubsze, bardziej mięsiste materiały, np płaszczowe… ale niektórzy filcują igłowo nawet na T-shirt’ach.

jak haftować wełną na berecie filcowanie igłowe na sucho kurs online dla początkujących

Filcować na sucho aplikacje możemy także na grubszych spódnicach, żakietach, grubszych dzianinowych bluzkach, grubszych materiałach (z których później możemy coś uszyć), grubszych szalach lub filcowych torebkach czy kosmetyczkach (niekoniecznie filcowanych, wystarczą po prostu uszyte z filcu technicznego).

Uwaga! Jeżeli spotkałaś się z cieniutkimi szalami, najczęściej jedwabnymi z aplikacją filcową – to to nie jest ta technika! Igły do filcowania mogłyby podziurawić cieniutką tkaninę, dlatego też aplikacje igłową (czyli filcowaną „na sucho” stosujemy na grubszych, bardziej mięsistych materiałach. Te wszystkie cieniutkie jedwabno – filcowe szale (lub ubrania) wykonane są za pomocą innej techniki – filcowania ma mokro, a konkretnie – filcowania na jedwabiu. O tym również będą lekcje wideo, ale już bardziej zaawansowane. W każdym razie wrócimy do tego tematu.

Wracając do naszej aplikacji – technika ta doskonale sprawdza się nie tylko do ozdabiania ubrań lub dodatków do ubioru, ale także do naprawiania ich. Wystarczy nafilcować aplikację na plamkę, która nie chciała zejść podczas prania, albo na dziurkę.

Moja przyjaciółka Iza uratowała w ten sposób swój ukochany płaszcz, który uszyła jej mama. Miała niewielką dziurkę na ramieniu płaszcza (prawdopodobnie od papierosa) i nafilcowała w tym miejscu piękny ornament, który tak ozdobił ten płaszcz, że kilka razy na ulicy przechodnie pytali ją, gdzie kupiła taki piękny płaszcz… 

Inna przyjaciółka – Jola – nafilcowała kropeczki na ulubionej spódnicy swojej córki. Jedna z tych kropek przykrywała (o ile dobrze pamiętam) niewielką plamkę… a że właścicielka spódnicy uwielbiała motyw kropek – była zachwycona przemianą!
I o to chodzi!

filcowanie iglowe na materialach i beretach warsztaty online kursy wideo o filcowaniu

Od takich właśnie aplikacji na materiałach dobrze jest zacząć… a jeżeli wciągnie Cię filcowanie za pomocą igieł – kolejnym etapem będą formy przestrzenne. 

W tej lekcji uczę na przykładzie aplikacji z motywem kwiatowym, gdzie stosuję wełnę czesankową, zgrzebną, odrobinę czesanki jedwabnej oraz loków wełnianych.. (jeżeli nie wiesz o czym piszę to koniecznie zobacz wideo o rodzajach wełen do filcowania oraz wideo o dodatkach do filcowania, i oczywiście zaparszam do subskrypcji mojego kanału 🙂 ) w drugim kursie uczę na przykładzie ornamentu… ale oczywiście to od Ciebie zależy jakie ubranie czy materiał ozdobisz za pomocą tej techniki i jaki motyw wybierzesz. 

jak nafilcować rysunek na ubraniach - kurs filcowania online dla początkujących

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kursie wideo z podstaw filcowania igłowego – kliknij w poniższy link. 

Jeżeli jesteś zainteresowana technikami filcowania i chcesz otrzymywać informacje na temat tej cudnej techniki oraz z okazji premier nowych kursów wideo – koniecznie zapisz się do Newslettera Szkoły Filcowania. Tylko dla osób zapisanych na tę listę są DODATKOWE rabaty z okazji premiery lekcji, więc warto 🙂

Tyle na dziś
Pozdrawiam filcowo ❤️
Justyna Wróbel – Mikołajczyk

Podziel się wpisem

Scroll to Top