LEKCJA 8 o filcowaniu szali na jedwabiu z szerokimi brzegami

Lista życzeń Udostępnij
Udostępnij kurs
Link strony
Udostępnij w mediach społecznościowych

O kursie

Z Lekcji 8 nauczysz się samodzielnie tworzyć szale jedwabno – filcowe (lub filcowane na innych tkaninach czy dzianinach) z szerokimi (zarówno falującymi jak i prostymi) brzegami i dowolnym rysunkiem.

Poznasz dwie różne techniki układania szerokich brzegów. Wspólnie stworzymy dwa szale.

Pierwszy – inspirowany flamenco – z motywem malarskim (jest to moja autorska technika rozkładania wełny i przenikania się odcieni) i falującym, dodatkowo podwójnym brzegiem.

Drugi szal – z motywem kwiatowym, inspirowanym kwiatami lotosu i szerokim, ale tym razem prostym brzegiem…

Dowiesz się także na jakich innych tkaninach i dzianinach można stosować tę technikę oraz jak układać na materiale inne rodzaje rysunków.

Czego nauczysz się z Lekcji 8?

Wszystkiego na temat tworzenia szali jedwabno – filcowych z szerokimi brzegami, wykonanych techniką filcowania na mokro.

Uczę na przykładzie filcowania na tkaninach jedwabnych, ale z tej Lekcji dowiesz się także jakie inne tkaniny i dzianiny można wykorzystać w tej technice.

Nauczysz się jak rozkładać wełnę na szerokie brzegi. Takie brzegi są bardzo dekoracyjne i często to one (szczególnie, kiedy szal jest luźno zarzucony na ramiona) jako pierwsze przykuwają wzrok i są dekoracją samą w sobie.

Dowiesz się jak rozkładać i mieszać wełnę, aby powstał tak zwany efekt „malarski” (czyli sposób mieszania odcieni kojarzący się z malarską techniką przecierki). Ten sposób układania wełny wykorzystasz także w innych swoich pracach, podczas filcowania obrazów, tła na torebkach, filcowanych ubraniach i innych…

Oprócz formy abstrakcyjnej, jaką jest motyw malarski, poznasz także technikę rozkładania konkretnego rysunku, na przykładzie kwiatów inspirowanych liliami wodnymi.

Poznasz wszystkie etapy tworzenia szali filcowanych na tkaninie.. od rozkładania wełny, poprzez wszystkie etapy filcowania, aż do końcowych prac nad szalem.

A to co dla moich kursów i warsztatów jest charakterystyczne – wszystko dokładnie tłumaczę i pokazuję. Przestrzegam przed najcześciej popełnianymi błędami. Wskazuję niepożądane sytuacje, które mogą się wydarzyć i od razu uczę jak sobie radzić z daną sytuacją.

Wiedza, którą zdobędziesz dzięki tej Lekcji pozwoli Ci tworzyć różne typy szali z szerokimi brzegami, w różnych stylach, na różne okazje czy pory roku.

Do kursów będziesz mieć dostęp bez ograniczeń i będziesz mogła do nich wracać o dowolnej dla Ciebie porze.

Do czego przydadzą Ci się te umiejętności?

Oczywiście – do tworzenia wyjątkowych szali, ale również:

🔴 do tworzenia cieniutkich wyrobów filcowanych na materiale. Uczę na przykładzie szali, ale tę technikę można także z powodzeniem stosować do innych prac.. na przykład do filcowaniu cieniutkich materiałów, z których później można uszyć ubranie.

🔴 jeżeli dopiero zaczynasz filcować – możesz uczyć się tworzenia szali na jedwabiu (lub na innych materiałach) dla siebie i swoich bliskich. Takie ręcznie stworzone wyroby to doskonały pomysł na prezent.. a przy okazji filcowania kolejnych prezentów – nabierzesz wprawy w tej technice 🙂

🔴 jak już nabierzesz wprawy – możesz zacząć sprzedawać takie szale. Zawsze to dodatkowy sposób na dorobienie do domowego budżetu.. a z czasem, kto wie, może stać się to Twoim głównym źródłem dochodu.

Czy jeżeli nigdy niczego nie filcowałaś, to czy sobie poradzisz?

Tak! Uczę w taki sposób, aby także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filcowaniem – nauczyły się tworzyć szale jedwabno – filcowe.

Dlatego dla osób zupełnie początkujących – dodałam do tej Lekcji wideo o rodzajach wełen, o dodatkach oraz narzędziach do filcowania oraz wideo o wyciąganiu pasm. 

Czy Lekcja 8 jest dla Ciebie?

🔴 tak, jeżeli chcesz się nauczyć (nawet jeżeli jeszcze nigdy niczego nie filcowałaś) jak tworzyć szale filcowane na jedwabiu (lub na innych materiałach) techniką filcowania na mokro

🔴 tak, jeżeli masz już za sobą pierwsze filcowania takich szali, ale coś po drodze poszło nie tak

🔴 tak, jeżeli już kiedyś filcowałaś szale na materiałach, ale to było tak dawno temu, że niewiele z tego pamiętasz

🔴 tak, jeżeli przerobiłaś już Lekcję 7 i chcesz poszerzyć swoją wiedzę w temacie rozkładania brzegów oraz motywów na materiałach

🔴 tak, jeżeli jesteś już wprawiona w filcowaniu szali na jedwabiu, ale chcesz zobaczyć, jak robią to inni.. w końcu każdy rozkłada wełnę i filcuje troszkę inaczej…

Pokaż więcej

Czego się nauczysz?

 • jakie materiały (tkaniny i dzianiny) są odpowiednie do łączenia ich z wełną techniką filcowania na mokro
 • jak układać wełnę, aby brzegi szala były szerokie i falujące, a jak, aby były szerokie, ale proste
 • jak układać rysunki na szalach - różne typy wzorów
 • jak układać wełnę, aby powstał efekt "malarski" (mój autorski sposób na mieszanie wełny)
 • jak układać wełnę, aby tworzyć konkretne rysunki (na przykładzie motywu kwiatowego)
 • jak bezpiecznie obracać duży szal na drugą stronę
 • filcowanie poprzez masowanie - w jaki sposób, jak długo... na co zwrócić uwagę.. najczęściej popełniane błędy
 • filcowanie poprzez turlanie - dlaczego turlamy, czy zawsze turlamy, w jaki sposób, jak długo... na co zwrócić uwagę..
 • filcowanie poprzez rzucanie - czy zawsze rzucamy, w jaki sposób to robimy, jak długo...
 • końcowe prace nad szalem
 • dodatkowo dla osób początkujących: Jakie są rodzaje wełen do filcowania? Jakie są dodatki do filcowania? Jakie są narzędzia do filcowania Jakie są sposoby na wyciąganie pasm wełny?

Zawartość kursu

DODATKOWY rozdział dla osób POCZĄTKUJĄCYCH

 • Jakie są rodzaje wełen do filcowania?
  23:13
 • Jakie są dodatki do filcowania?
  16:36
 • Jakie są narzędzia do filcowania?
  23:21
 • Jak wyciągać pasma wełny?
  19:17

Wstęp do filcowania na materiałach

Filcowanie szala na jedwabiu z falującym brzegiem

Filcowanie szala z prostym brzegiem i motywem kwiatowym

Scroll to Top