LEKCJA 7 – filcowanie szali na jedwabiu z wąskimi brzegami

Lista życzeń Udostępnij
Udostępnij kurs
Link strony
Udostępnij w mediach społecznościowych

O kursie

Z Lekcji 7 nauczysz się samodzielnie tworzyć szale jedwabno – filcowe (lub filcowane na innych tkaninach czy dzianinach) z wąskimi i cienkimi brzegami i dowolnym rysunkiem.

Poznasz dwie różne techniki układania wąskich brzegów. Wspólnie stworzymy dwa szale – pierwszy z motywem ornamentu i ażurowymi brzegami, drugi – z motywem abstrakcyjnym, inspirowanym morskimi falami… Dowiesz się także na jakich innych tkaninach i dzianinach można stosować tę technikę oraz jak układać na materiale inne rodzaje rysunków.

Czego nauczę się z Lekcji 7?

Wszystkiego na temat tworzenia szali jedwabno – filcowych z wąskimi brzegami, wykonanych techniką filcowania na mokro.

Uczę na przykładzie filcowania na tkaninach jedwabnych, ale z tej Lekcji dowiesz się także jakie inne tkaniny i dzianiny można wykorzystać w tej technice.

Nauczysz się jak rozkładać wąskie, cieniutkie i delikatne brzegi w dwóch różnych technikach. Szale jedwabno – filcowe z takimi wąskimi brzegami są bardzo uniwersalne i całoroczne. W zależności od wzoru, kolorystki czy grubości rozkładanej wełny – możesz stworzyć szale na różne okazje i różne pory roku. Cieplejsze na jesień i zimę lub delikatne mgiełki idealne na wiosnę i lato.

Dowiesz się jak rozkładać ornament, aby każdy element łatwo połączył się z jedwabiem. Jakie są pułapki przy układaniu ornamentów i jak im zaradzić. 

Nauczysz się układać ażur jako wykończenie szala. Ta technika przyda się także podczas filcowania całych ażurowych form lub do ażurowego wykańczania innych filcowych wyrobów, na przykład ubrań.

Poznasz także technikę rozkładania motywu abstrakcyjnego – w tym wypadku inspirowanego morskimi falami.

Poznasz wszystkie etapy tworzenia szali filcowanych na tkaninie.. od rozkładania wełny, poprzez wszystkie etapy filcowania, aż do końcowych prac nad szalem.

A to co dla moich kursów i warsztatów jest charakterystyczne – wszystko dokładnie tłumaczę i pokazuję. Przestrzegam przed najcześciej popełnianymi błędami. Wskazuję niepożądane sytuacje, które mogą się wydarzyć i od razu uczę jak sobie radzić z daną sytuacją.

Wiedza, którą zdobędziesz dzięki tej Lekcji pozwoli Ci tworzyć różne typy szali z wąskimi brzegami, w różnych stylach, na różne okazje czy pory roku.

Do czego przydadzą mi się te umiejętności?

Do tworzenia cieniutkich wyrobów filcowanych na materiale. Uczę na przykładzie szali, ale tę technikę można także z powodzeniem stosować do innych prac.. na przykład do filcowaniu cieniutkich materiałów, z których później można uszyć ubranie.

🔴 jeżeli dopiero zaczynasz filcować – możesz uczyć się tworzenia szali na jedwabiu (lub na innych materiałach) dla siebie i swoich bliskich. Takie ręcznie stworzone wyroby to doskonały pomysł na prezent.. a przy okazji filcowania kolejnych prezentów – nabierzesz wprawy w tej technice 🙂

🔴 jak już nabierzesz wprawy – możesz zacząć sprzedawać takie szale. Zawsze to dodatkowy sposób na dorobienie do domowego budżetu.. a z czasem, kto wie, może stać się to Twoim głównym źródłem dochodu.

Czy jeżeli nigdy niczego nie filcowałam, to czy sobie poradzę?

Tak. Uczę w taki sposób, aby także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filcowaniem – nauczyły się tworzyć szale jedwabno – filcowe.

Dlatego dla osób zupełnie początkujących – dodałam do tej Lekcji wideo o rodzajach wełen, o dodatkach oraz narzędziach do filcowania oraz wideo o wyciąganiu pasm. 

Czy Lekcja 7 jest dla mnie?

🔴 tak, jeżeli chcesz się nauczyć (nawet jeżeli jeszcze nigdy niczego nie filcowałaś) jak tworzyć szale filcowane na jedwabiu (lub na innych materiałach) techniką filcowania na mokro

🔴 tak, jeżeli masz już za sobą pierwsze filcowania takich szali, ale coś po drodze poszło nie tak

🔴 tak, jeżeli już kiedyś filcowałaś szale na materiałach, ale to było tak dawno temu, że niewiele z tego pamiętasz

🔴 tak, jeżeli jesteś już wprawiona w filcowaniu szali na jedwabiu, ale chcesz zobaczyć, jak robią to inni.. w końcu każdy rozkłada wełnę i filcuje troszkę inaczej…

Pokaż więcej

Czego się nauczysz?

 • jakie materiały (tkaniny i dzianiny) są odpowiednie do łączenia ich z wełną techniką filcowania na mokro
 • jak układać wełnę, aby brzegi szala były wąskie i cienkie - poznasz dwie różne techniki
 • jak układać rysunki na szalach - różne typy wzorów
 • jak układać wełnę, aby powstały ażurowe brzegi
 • jak bezpiecznie obracać duży szal na drugą stronę
 • filcowanie poprzez masowanie - w jaki sposób, jak długo... na co zwrócić uwagę.. najczęściej popełniane błędy
 • filcowanie poprzez turlanie - dlaczego turlamy, czy zawsze turlamy, w jaki sposób, jak długo... na co zwrócić uwagę..
 • filcowanie poprzez rzucanie - czy zawsze rzucamy, w jaki sposób to robimy, jak długo...
 • końcowe prace nad szalem
 • dodatkowo dla osób początkujących: Jakie są rodzaje wełen do filcowania? Jakie są dodatki do filcowania? Jakie są narzędzia do filcowania Jakie są sposoby na wyciąganie pasm wełny?

Zawartość kursu

DODATKOWY rozdział dla osób POCZĄTKUJĄCYCH

 • Jakie są rodzaje wełen do filcowania?
  23:13
 • Jakie są dodatki do filcowania?
  16:36
 • Jakie są narzędzia do filcowania?
  23:21
 • Jak wyciągać pasma wełny?
  19:17

Wstęp do filcowania na materiałach

Filcowanie szala na jedwabiu z ornamentem i ażurowym brzegiem

Filcowanie szala na jedwabiu z motywem abstrakcyjnym

Scroll to Top