JAK WYKONAĆ FILCOWY SZAL?

jak wykonać filcowy szal - kursy wideo dla początkujących

Jak wykonać filcowy szal? Zaczynamy od projektu

I nie mam tu na myśli, że koniecznie trzeba to rozrysować, choć narysowanie rzeczywiście bardzo ułatwia (bo zobaczysz wszystko wcześniej).. ale jeżeli nie czujesz się dobrze w szkicach, to nie ma co się zrażać już na tym etapie. Grunt, żeby wiedzieć – co chcesz stworzyć. Możesz mieć ten projekt w głowie.. 

Przyznam szczerze, że ja rzadko rysuję projekty (choć nieraz tego żałuję 🤣 🙈 ).

Nie muszę też wspominać (mam nadzieję), że projekt powinien być własny, a nie na zasadzie: „o taki ładny szal znalazłam w internecie to sobie zrobię taki sam”. Szanujmy prawa autorskie. Oczywiście – jeżeli szal jest w książce instruktażowej lub kursie wideo – to po to ta książka czy ten kurs powstały, żeby pokazać jak zrobić taki konkretnie szal krok po kroku.. nie o takich sytuacjach tu piszę 😁

Wracając do tematu.. Projekt. Jest on potrzebny (choćby taki w głowie), aby wiedzieć w jakie wełny się zaopatrzyć (jaki rodzaj, kolorystyka) i jakie ilości tej wełny będą nam potrzebne. Jeżeli bazą filcowego szala jest jeden kolor – to potrzebujemy go więcej, a jeżeli do rysunków będziemy potrzebować mniejsze ilości wełny, za to więcej odcieni – polecam zestawy wełen

Na tym etapie warto też wiedzieć, czy będziemy chciały jakoś zróżnicować fakturę naszego filcowego szala. Efekt połyskujących niteczek otrzymamy dzięki czesankom jedwabnym, błyszczące ciekawe struktury zapewnią nam włókna jedwabiu typu silk laps, a pokarbowaną fakturę otrzymamy dzięki wełnianym lokom.

Projekt (choćby tylko taki w naszej głowie) też nam określa czy chcemy szal grubszy (wtedy wełny potrzeba więcej), czy rozkładany maksymalnie cieniutkoa może ażurowy (o szalach ażurowych pisałam TUTAJ).. te informacje są niezbędne, żeby móc zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wełen i dodatków.

Jaka wełna jest najlepsza na szal? I jakie dodatki do filcowania?

Chcąc odpowiedzieć w jednym zdaniu – napiszę, że do filcowania szali polecam wełnę merynosów australijskich 18 – 19 mikronów. 

To jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku wełna. Nie gryzie, nie drapie – co jest istotne, jeżeli wyrób (w tym wypadku szal) ma dotykać nam skóry twarzy czy szyi. 

Do tego filcuje się bardzo łatwo i szybko. 

Jeśli chodzi o dodatki, które różnicują strukturę filcowych wyrobów – do szali używam najczęściej czesanek jedwabnych… a w poniższych projektach użyłam także włókien jedwabiu silk laps oraz filców wstępnych igłowych.

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat rodzajów wełendodatków do filcowania czy narzędzi potrzebnych do filcowania – zapraszam do obejrzenia filmów:

Wideo o rodzajach wełen do filcowania zobaczysz TUTAJ.

Wideo o dodatkach do filcowania zobaczysz TUTAJ.

Wideo o narzędziach do filcowania zobaczysz TUTAJ.

piękne kolory wełny merynosa do filcowania na mokro

Rozkładanie wełny na szal

Do znudzenia będę pisać, jak bardzo ważne jest to, żeby świadomie wyciągać pasma wełny i świadomie je układać. To ma ogromne znaczenie dla efektu końcowego, jak tę wełnę ułożymy. 

Jeżeli brałaś udział w 5 dniowym Wyzwaniu na temat rozkładania wełen – to wiesz już o czym piszę. Zresztą miałam sporo po-wyzwaniowych maili, także od bardzo zaawansowanych filcantek, o tym jak bardzo dużo im dały te kursy 🥰 To był miód na moje serce i radość, że to co robię.. że uczę technik filcowania – ma sens. 

różne grubości pasma wełny - jakie to ma znaczenie w rozkładaniu wełen

Jeżeli nie brałaś udziału w tym Wyzwaniu – możesz się zapisać na ten darmowy kurs wypełniając poniższy formularz.

Jeżeli go wypełnisz i potwierdzisz swój adres e-mail – codziennie przez pięć dni będziesz otrzymywać ode mnie maila z kolejnym kursem wideo.

Zachęcam, bo warto 🙂

Tym bardziej, że biorąc udział w tym darmowym kursie – zyskujesz dodatkową zniżkę na szalikowe kursy wideo 🙂

Zapisz się na darmowy 5 dniowy kurs wideo o rozkładaniu wełen:

Mamy wełnę i dodatki.. znamy podstawy rozkładania czesanki.. możemy rozkładać wełnę na szal

I to jest ta najbardziej twórcza i najbardziej kreatywna część tworzenia filcowego szala. Uwielbiam ten etap!

 

jak filcować szal

Jak już mamy ułożoną wełnę, która jest bazą naszego szala.. i jak mamy już ułożony rysunek…

No to polewamy! 🙂

Zaczynamy od polewania wodą z mydłem. 

Ja używam mydła marsylskiego oliwkowego 72% olejów roślinnych.

Ścieram go na tarce i używam w proporcji – czubata łyżka startego mydła na litr wody.

Więcej informacji o mydłach i innych narzędziach do filcowania poznasz oglądając wideo o narzędziach, do którego link podawałam wyżej. 

Filcowanie - poprzez masowanie

To jest bardzo istotny etap filcowania.. żeby nie powiedzieć, że najistotniejszy. 

Moje kursantki warsztatowe już wiedzą, żeby masować delikatnie i z miłością ❤️😁

.. bo jeżeli coś popsujemy podczas filcowania – to najcześciej podczas tego etapu (kiedy wełna jest jeszcze nie sfilcowana ze sobą i trzeba się z nią obchodzić jak z jajkiem 😉 )

jak filcować szal - podstawy filcowania na mokro

Kolejny etap filcowania - rolowanie

Mogłybyśmy samym masowaniem doprowadzić szal do sfilcowania. Z mniejszymi formami, jak filcowe serwetki czy obrazki to tak się robi.. ale że szal jest długi.. to łatwiej i szybciej jest właśnie ten szal rolować.

Byleby nie przejść do tego etapu zbyt szybko, (kiedy włókna się jeszcze nie połączą) bo sobie zniszczymy całą pracę!

jak rolować szal podczas filcowania na mokro - podstawy filcowania dla początkujących

Rzucanie! 😁 🙈

Ten etap uwielbiam! No na serio.. nic tak dobrze nie działa jak walenie szalem (lub innym filcowym wyrobem) o stół 🤣

Ale tu niestety też trzeba uważać..

bo po pierwsze – nie zawsze rzucamy. Są takie sytuacje, kiedy lepiej (dla szala) jest pominąć zupełnie ten etap.

I po drugie – jeżeli szal kwalifikuje się do rzucania – warto z tym nie przesadzić, bo podczas tego etapu filcowania nasz filcowy wyrób kurczy się w ekspresowym tempie! No, chyba, że zamiast dużego delikatnego szala chcemy jednak mniejszą i sztywną etolkę 😉 

jak filcować szal - kursy wideo dla początkujących

Czas na prace końcowe

O tym często się zapomina.. lub po prostu nie wie, ale kończąc proces filcowania – nie zawsze jest to praca skończona nad danym szalem. 

Oczywiście – możemy po wypłukaniu szala z mydlin i po jego wyschnięciu – zakończyć nad nim pracę.. ale czasami oczekujemy innego efektu, albo możemy nad danym szalem jeszcze popracować, aby efekt był dla nas bardziej zadowalający. Takim przykładem może być praca nad falami w szalu z falującymi brzegami, jeżeli chcemy aby były bardziej falujące… albo żeby brzegi były jeszcze bardziej równiejsze (i absolutnie nie mam tu na myśli cięcia ich nożyczkami 🙈 🤣).

praca nad falującymi brzegami filcowanego na mokro szala

Ale jak konkretnie to wszystko zrobić, żeby niczego nie popsuć i żeby ten szal był taki, jaki chcemy?

Tych wszystkich konkretów uczę w kursie wideo o filcowaniu szali. 

Zobacz fragmenty kursów o filcowaniu szali klikając w poniższe wideo:

O tym jak stworzyć filcowe szale krok po kroku nauczysz się z najnowszych Lekcji wideo, a konkretnie:

Z LEKCJI 5 nauczysz się

 • jak wykonać filcowy szal z prostym brzegiem i aplikacją inspirowaną  mozaiką (tutaj również nauczysz się filcowania na prefilcach, zarówno gotowych igłowych jak i wykonanych samodzielnie oraz o łączeniu ich z włóknami jedwabiu typu silk laps)

   

 • jak wykonać filcowy szal z falującym brzegiem i rysunkiem kwiatowym oraz ornamentem

Wiedza, którą zdobędziesz dzięki tej Lekcji daleko przekracza zagadnienia związane z filcowaniem szali. Te same techniki wykorzystasz podczas filcowania obrazków, dużych obrazów, serwetek, narzut, dywaników, dywanów czy materiałów, z których możesz później coś uszyć.. 
szal filcowy inspirowany mozaiką
filcowanie szali krok po kroku dla początkujących w szkole filcowania

Z LEKCJI 6 nauczysz się

 • jak filcować na mokro ażurowe szale

   

 • poznasz 4 różne sposoby na układanie kształtów ażurowych szali, różne sposoby na wykończenie brzegów i różne techniki łączenia kolorów
I tu podobnie jak było w Lekcji 5 – wiedzę, która zdobędziesz dzięki tej Lekcji możesz z powodzeniem wykorzystać podczas filcowania innych wyrobów. Ażury często sprawdzają się jako wykończenie szali jedwabno – filcowych czy filcowych ubrań.
różne sposoby na układanie ażurowych szal dla początkujących
filcowanie na mokroo ażurowych szali - kursy wideo dla początkujących

Z SZALIKOWEGO PAKIETU PREMIUM nauczysz się

 • wszystkiego co zawiera LEKCJA  5
 • wszystkiego co zawiera LEKCJA 6
 • + DODATKOWE WIDEO o filcowaniu przestrzennych liści
 • i łączeniu ich z szalami
Wybierając Szalikowy Pakiet Premium nauczysz się wszystkiego, co dotyczy rozkładania wełen i filcowania szali rozkładanych z warstw (z Lekcji 5), wszystkiego o rozkładaniu wełen i filcowaniu ażurowych szali (z Lekcji 6), a dodatkowo poznasz kolejny etap wtajemniczenia, jakim jest tworzenie liści i łączenie ich z szalami. 

Poznasz trzy sposoby na przechodzenie kolorów w filcowych przestrzennych liściach oraz jak łączyć te liście z innymi wyrobami, nie tylko szalami. Ta wiedza przyda się także, jeżeli będziesz chciała wykonać np szal z przestrzennymi kwiatami (o kwiatach uczę w Lekcji 3) lub szal wykończony dredami (o dredach i innych elementach biżuterii uczę w Lekcji 1).
podstawy filcowania na mokro - jak filcować szale

Jak zawsze w przypadku moich kursów – wszystkie Lekcje dostępne są platformie szkoleniowej Szkoły Filcowania. Po zakupie konkretnej Lekcji – znajdziesz ją logując się do Panelu Studenta. 

Do zakupionych Lekcji masz nieograniczony dostęp i możesz do nich wracać nieograniczoną ilość razy o dowolnej dla Ciebie porze.

Jeżeli będziesz miała z czymś problem – śmiało możesz do mnie napisać! 

I jeszcze ostatnia informacja.. Lekcje są ponumerowane, aby łatwiej było je znaleźć i segregować (szczególnie, że już pracuję nad kolejnymi, więc będzie ich przybywać).. ale to Ty decydujesz, które Lekcje Cię interesują i czego chcesz się nauczyć.

Oznacza to, że spokojnie możesz zacząć naukę filcowania (na przykład) od Lekcji 5, jeżeli wcześniejsze tematy Cię nie interesują. 

Wszystkie dostępne Lekcje filcowania znajdziesz TUTAJ

Jeżeli nigdy niczego nie filcowałaś – nie masz pojęcia o filcowaniu, nie wiesz nic o wełnach, mikronach, pasmach wełny czy silk lapsach.. to nic!

Specjalnie dla osób ZUPEŁNIE POCZĄTKUJĄCYCH – dodany jest do szalikowych kursów dodatkowy rozdział, więc te wszystkie kursy, do których linkowałam w tym artykule, czyli o rodzajach wełen, dodatkach i narzędziach oraz 5 dniowy kurs rozkładania wełny – to wszystko dodane jest również do szalikowych Lekcji.

Tyle na dziś
Pozdrawiam filcowo ❤️
Justyna Wróbel Mikołajczyk

Podziel się wpisem

Scroll to Top