CO TO JEST FILCOWANIE
„NA SUCHO”?

co to jest filcowanie na sucho kompres

Co to jest filcowanie "na sucho"?

No właśnie… technika “na mokro”, o której pisałam TUTAJ jest taką pierwotną techniką filcowania. Natomiast filcowanie “na sucho” to już bardziej współczesna bajka. 

To filcowanie za pomocą konkretnych igieł. Nie takich zwykłych do szycia, z oczkiem do nawlekania nitki, tylko takich specjalnych, z cieniutką końcówką o trójkątnym przekroju (najczęściej trójkątnym, bo bywają też inne kształty) z ponacinanymi “zadziorkami”. Poprzez wbijanie tej specjalnej igły w wełnę, włókna wełny zahaczają się o te zadziorki i dzięki temu wełna splątuje się ze sobą, a ostatecznie filcuje. 

Filcowe rzeźby i figurki

Tą techniką tworzy się formy rzeźbiarskie (jak misie, krasnoludki, zwierzątka, elfy, czy inne postacie), bardziej przestrzenne kwiaty (na przykład róże) oraz aplikacje na torebkach, beretach czy ubraniach. To też doskonały sposób na naprawianie ulubionych ubrań. Wystarczy ufilcować jakiś ornament lub rysunek w miejscu dziurki na ukochanym płaszczu czy na plamce, która nie chce “zejść” na ulubionej spódnicy… Ta technika idealnie nadaje się też do wykończenia lub naprawiania wyrobów filcowanych “na mokro”. 

Dobrze jest znać obie techniki filcowania, bo z powodzeniem można je ze sobą łączyć. Takim przykładem może być torebka z filcowym obrazkiem przedstawiającym na przykład portret kobiety. Torebkę i zarys portretu wykonamy techniką „na mokro”, ale po skończeniu tego etapu, wypłukaniu i wyschnięciu torebki – detale, takie jak oczy czy usta ufilcujemy techniką igłową. Dzięki temu precyzyjnie będzie można zadbać o te najistotniejsze szczegóły, bez strachu, że filcowanie na mokro poprzesuwa nam rysunek.

A jakie są różnice czysto techniczne? Filcowanie igłowe nie zajmuje tyle miejsca co filcowanie „na mokro” (szczególnie, kiedy filcując na mokro lubimy rozpędzać się na duże formy 😉 ), nie robi dookoła tego wodno – mydlanego „bałaganu”.. ale wymaga za to więcej wytrwałości, cierpliwości i samozaparcia.. bo tak jak szal czy torebka filcowane „na mokro” byłyby już zrobione, tak filcowego misia można dziubać i dziubać 😉

Jeżeli lubisz mieć takie informacje zebrane w jednym miejscu – pobierz prezent PDF. Przeczytasz tam o technikach filcowania, ale również o rodzajach wełen, o mikronach i o najczęściej popełnianych błędach (oraz jak ich unikać) na początku przygody z filcowaniem. 

Jeżeli jesteś zainteresowana technikami filcowania i chcesz otrzymywać informacje na temat tej cudnej techniki oraz z okazji premier nowych kursów wideo – koniecznie zapisz się do Newslettera Szkoły Filcowania. Tylko dla osób zapisanych na tę listę są DODATKOWE rabaty z okazji premiery lekcji, więc warto 🙂

Tyle na dziś
Pozdrawiam filcowo ❤️
Justyna Wróbel Mikołajczyk

Podziel się wpisem

Scroll to Top