CO TO JEST FILCOWANIE
„NA MOKRO”?

filcowanie szala na wloknach jedwabiu kompres

Co to jest filcowanie "na mokro"?

Być może przeczytałaś już w Wikipedii, że filcowanie to spilśnianie wełny… Ale co to w zasadzie oznacza? Już tłumaczę. 

Zacznę od filcowania „na mokro”, czyli od tego spilśniania właśnie. 

Zdarzyło Ci się kiedyś uprać w pralce wełniany sweter? Albo pamiętasz z dzieciństwa, jak któremuś z Twoich rodziców tak się trafiło? Sweter po praniu był dużo mniejszy, grubszy, sztywniejszy. A jeżeli do tego wszystkiego pralka była nastawiona na wysoką temperaturę, to sweterek nadawał się najwyżej dla misia. Ten sam proces możemy powtórzyć, tylko świadomie i bez użycia pralki (choć jest i taka technika filcowania). 

Zamiast wełnianego swetra mamy wełnę czesankową lub zgrzebną (o wełnach innym razem). Zamiast proszku do prania mamy szare mydło. Zamiast pralki mamy własne ręce. Przyda się też jakiś stary ręcznik i kawałek folii bąbelkowej, choć ta druga nie zawsze jest konieczna. I woda. Do filcowania „na mokro” woda jest niezbędna. Najlepiej ciepła, choć w niektórych projektach używam nawet wrzątku (oczywiście, tylko wtedy, kiedy polewam wodą z użyciem gumowej „gruszki” do filcowania, dzięki której się nie poparzę). 

I co się dzieje z tą wełną?

Pod wpływem ciepła, mydła i tarcia naszych rąk – pojedyncze włókna wełny splątują się ze sobą i zaczyna tworzyć się stabilny i trwały materiał. Do tego jest coraz mniejszy, ale za to grubszy. I są takie wyroby, jak czapki, torebki, obrazy czy dywany… które filcujemy dłużej, tzn. na tyle długo, aby skurczyły się na przykład o 1/3. Te wyroby muszą być stabilne, twarde i mocne, bo użytkowanie ich tego wymaga. Są też wyroby, których nie musimy tak długo i mocno filcować. Na przykład szale – szale lepiej, żeby były delikatne i aby miękko układały się na szyi. Więc przy szalach lub innych delikatniejszych wyrobach (na przykład filcowanych ubraniach) musimy pilnować, żeby nie przedobrzyć z tym filcowaniem 😉

Które wyroby filcowe wykonywane są techniką filcowania na mokro? 

Wszelkiego typu duże formy, często płaskie (jak dywany, obrazy, płaskorzeźby), ale też przestrzenne (jak torebki, kapelusze czy kapcie), dodatki do ubioru (wszelkiego typu szale) i ubrania (tuniki, kamizelki, spódnice, sukienki czy płaszcze). Mniejsze formy oczywiście też powstają w tej technice. Takim przykładem są elementy biżuterii czy kwiaty, ale te akurat (w zależności od kształtu) można wykonać także techniką „na sucho”. 

Często łączy się technikę filcowania „na mokro” z techniką filcowania „na sucho”, ale o tej technice przeczytasz w następnym artykule.

filcowana na mokro torebka z motywem kwiatów
filcowany na mokro szal na jedwabiu z motywem kwiatu lotosu warsztaty filcowania
filcowa czapka z kwiatuszkami jako przykład zastosowania filcowych kwiatuszków

Jeżeli jesteś zainteresowana technikami filcowania i chcesz otrzymywać informacje na temat tej cudnej techniki oraz z okazji premier nowych kursów wideo – koniecznie zapisz się do Newslettera Szkoły Filcowania. Tylko dla osób zapisanych na tę listę są DODATKOWE rabaty z okazji premiery lekcji, więc warto 🙂

Tyle na dziś
Pozdrawiam filcowo ❤️
Justyna Wróbel Mikołajczyk

Podziel się wpisem

Scroll to Top